PGBC

Usługi dla niemieckich firm na polskim rynku
Usługi dla niemieckich firm na polskim rynku

Polska dynamicznie rozwija swoją infrastrukturę drogową, kolejową, lotniczą i morską.

Ze względu na strategiczne położenie na przecięciu głównych szlaków transportowych zarówno północ-południe, jak i wschód-zachód, Polska kładzie duży nacisk na utrzymanie silnej pozycji na logistycznej mapie Europy. Duże projekty, takie jak Hub Transportowy Solidarność, zaangażowanie Polski w inicjatywę Pasa i Szlaku czy szlak północ-południe „via Carpatia” świadczą o pozycji Polski jako regionalnego lidera.

Polska oferuje zróżnicowaną gamę firm w sektorze produkcyjnym, usługowym i rolniczym. Znalezienie partnera w sektorach takich jak motoryzacja, lotnictwo, IT, przetwórstwo spożywcze, elektronika czy finanse nie stanowi wyzwania. Ponadto, elastyczność polskich przedsiębiorców i ich gotowość do spełniania nawet najbardziej rygorystycznych norm jakościowych i branżowych okazuje się kolejną istotną zaletą.

Niemieckie firmy inwestujące w Polsce w 2022 roku znacząco zwiększyły swoje zainteresowanie w porównaniu z rokiem poprzednim. Międzynarodowe inwestycje koncentrują się na sektorze usług dla biznesu, motoryzacji i technologii energetycznych/klimatyzacyjnych. W ostatnich miesiącach niemieckie firmy ogłosiły lub rozpoczęły inwestycje w zaawansowane technologie.

Obecna sytuacja geopolityczna doprowadziła do zwiększenia potencjału optymalizacji kosztów produkcji poprzez stabilne inwestycje niemieckich firm w Polsce.

Import do Niemiec wzrósł silniej niż eksport w 2022 r., głównie z powodu wysokich cen energii. Wartość importu wyniosła 1 488,1 mld EUR i była o 24,3% wyższa niż w roku poprzednim. Rezultatem jest malejąca niemiecka nadwyżka eksportowa piąty rok z rzędu. Tym razem wyniosła ona 76 mld EUR. Rok wcześniej była jeszcze o około 100 mld EUR wyższa.

USŁUGI DLA NIEMIECKICH FIRM NA POLSKIM RYNKU

1. Analizy rynku, tworzenie uzasadnień biznesowych i biznesplanów

2. Wsparcie sprzedaży eksportowej z Niemiec do Polski:
– szkolenia sprzedażowe i opracowanie strategii eksportowej
– wsparcie niemieckiego call-center w pozyskiwaniu klientów
– rozwój systemów sprzedaży e-commerce w sektorach B2B i B2C

3. Networking – poszukiwanie potencjalnych klientów i wsparcie w nawiązywaniu perspektywicznych relacji biznesowych z partnerami biznesowymi oraz współpraca z niemieckimi instytucjami, takimi jak izby gospodarcze, firmy rodzinne i Związek Federalny.

4. Zakładanie i wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej w Niemczech

5. Pełne wsparcie prawne w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

6. Profesjonalne doradztwo inwestycyjne

7. Współpraca z różnymi instytucjami

8. Badania rynku, identyfikacja dostawców, zarządzanie dostawcami, wsparcie logistyczne/zarządzanie, zarządzanie jakością

–Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny – Statistisches Bundesamt (Destatis) informuje, iż wartość niemieckiej sprzedaży w Polsce od kilku lat znajduje się w trendzie rosnącym i chociaż w zeszłym roku nastąpiło niewielkie spowolnienie, to porównując rok 2023 z rokiem 2019, widzimy aż 35% wzrost

–Polska pozostaje wciąż jednym z 5 najważniejszych partnerów handlowych Niemiec

–Najprawdopodobniej 2024 rok będzie pierwszym w historii rokiem, kiedy wartość dóbr i usług, które Niemcy sprzedadzą do Polski, przekroczy psychologiczną barierę 100 mld euro

–Postępuje trend na relokację niemieckich fabryk do Polski w takich sektorach jak m.in.: automotive, AGD, FMCG

–W kolejnych latach planowane są nowe inwestycje w Polsce takich marek jak:  Bosch, Miele, Valeo, Mercedes, VW

Nearshoring

Pozwala on na dywersyfikację ryzyka biznesowego, usprawnienie łańcucha dostaw i umożliwia wzmocnienie relacji biznesowych, które powinny być oparte na solidnych wartościach.

Nearshoring pozwala również usprawnić kwestie formalności we współpracy. Możemy liczyć się z tym, że systemy prawne państw Unii Europejskiej są podobne, łatwiej też znaleźć biuro księgowe, specjalizujące się w przepisach podatkowych sąsiednich krajów.

Podobnie też kształtuje się kwestia wakacji i dni wolnych, co ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o pragmatyczne organizowanie pracy. Na końcu pozostaje nam istotna wartość dodana, wyżej wspomnianych przyśpieszonych czasów dostaw oraz kluczowa kwestia komunikacji, z możliwością spotykania się częściej face to face, by kształtować istotne relacje H2H.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z NASZYMI EKSPERTAMI

Scroll to Top